2 grudnia 2021 r. odbyło się spotkanie Smart Lab w obszarze IoT w medycynie podsumowujące cykl 4 warsztatów, podczas których przedstawiciele ponad 40 przedsiębiorstw, instytucji otoczenia biznesu, świata nauki i instytucji publicznych wypracowywali i zdefiniowali główne kierunki rozwoju tego obszaru w Polsce i określili nisze technologiczne, w których mogą uzyskać przewagi konkurencyjne zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach międzynarodowych. W cyklu spotkań udział wzięli przedstawiciele Klastra Lubelska Medycyna.
Wyniki prac realizowanych podczas warsztatów stanowią podstawę do opracowania ekspertyzy Business Technology Roadmap (BTR), która kompleksowo wskazuje kierunki priorytetowe dla rozwoju obszaru IoT w medycynie w Polsce oraz będzie zawierać rekomendacje m.in. co do aktualizacji Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.
„Dyskusje oraz współpraca z szerokim gronem specjalistów praktycznie tworzących i realizujących innowacje w obszarze Internetu Rzeczy do zastosowań w medycynie i obsłudze służby zdrowia były niezwykle inspirujące. Synergia wiedzy przedsiębiorców, pracowników instytutów badawczych oraz agencji rządowych pozwoliła na dogłębną analizę trendów oraz szczegółowe opracowanie wielowymiarowej Mapy rozwoju rynku i danych technologii (BTR). Planowane do realizacji w najbliższych latach działania oraz projekty B+R wskazane przez uczestników warsztatów obejmują zagadnienia takie jak m.in. algorytmy do analizy danych telemetrycznych z urządzeń IoT, systemy rehabilitacji zdalnej, platformy diagnostyczne do zdalnej opieki nad pacjentami wykorzystujące urządzenia nasobne, IoT do monitorowania leków niewiadomego pochodzenia czy systemy do bezpiecznego pozyskiwania i wymiany danych z IoT w celu wsparcia profilaktyki zdrowotnej i zdalnej diagnostyki.” – podsumował dr hab. inż. Robert Bogdanowicz, profesor Politechniki Gdańskiej nadzorujący prace merytoryczne nad ekspertyzą.
Spotkania zostały zorganizowane w ramach projektu pozakonkursowego pn. „Monitoring Krajowej Inteligentnej Specjalizacji” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (poddziałanie 2.4.2 POIR).
Projekt jest realizowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w partnerstwie z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Więcej na stronie smart.gov.pl.
Projekt na zlecenie PARP wspiera firma PwC. Jeśli są Państwo zainteresowani projektem lub chcą uzyskać o nim więcej informacji, zapraszamy do kontaktu pod adresem pl_kontakt@pwc.com, w tytule maila wpisując „Smart Lab: IoT w medycynie”.