Zdrowie naszego mózgu to temat, który nurtuje nas wszystkich. Jedna trzecia społeczeństwa zmaga się z jakąś stałą chorobą neurologiczną – mówi ekspert Klastra Lubelska Medycyna w dziedzinie neurologii prof. Konrad Rejdak i wskazuje, że największym problemem są między innymi udary mózgu, których przybywa i dotykają coraz młodszych pacjentów. Niestety wraz ze starzeniem się społeczeństwa przybywa również osób cierpiących na choroby neurozwyrodnieniowe takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona. Dlatego tak duże znaczenie ma szerzenie wiedzy w tym zakresie, promocja i profilaktyka zdrowia.
„Czy nowe technologie mogą naprawić mózg?” Pod tym tytułem odbył się wykład Pana Prof. dr hab. n. med. Konrada Rejdaka, będący wydarzeniem specjalnym XX Lubelskiego Festiwalu Nauki „Człowiek sercem nauki” w dniu 16 września 2024 r. w Auli Collegium Universum wypełnionej po brzegi młodzieżą z lubelskich szkół.
Prof. Rejdak (M.D., Ph.D.) opowiedział o sposobach dbania o kondycję mózgu i o dostępnych możliwościach wspierania uszkodzonego mózgu z zastosowaniem najnowszych technologii i urządzeń już zarejestrowanych przez FDA i EMA lub nadal w rozwoju. Pan Profesor w sposób niezwykle ciekawy i przystępny, nawet dla osób niezwiązanych z medycyną, przybliżył najważniejsze elementy profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Zwrócił uwagę słuchaczy na to czym jest zdrowy mózg i podkreślił, co jest szczególnie istotne dla młodych uczestników – konieczność dbania o ten wyjątkowo wrażliwy organ poprzez między innymi odpowiednią ilość snu, zdrowe odżywianie czy unikanie używek. Wśród uczestników wykładu zaciekawienie wzbudziły takie informacje, jak występowanie niektórych chorób neurologicznych już w bardzo młodym wieku czy zwiększone ryzyko choroby Alzhaimera u osób nadużywających urządzeń elektronicznych. Profesor przybliżył słuchaczom również nowoczesne metody diagnostyki i leczenia zaburzeń neurologicznych oraz wskazał na wyzwania XXI wieku w tym zakresie, takie jak wykorzystanie sztucznej inteligencji, bioinformatyki, robotów czy protez umieszczanych w obrębie układu nerwowego.
Tematyka wykładu związana z zastosowaniem nowych terapii w tym z wykorzystaniem nowych technologii spotkała się ze szczególnym zainteresowaniem i wzbudziła ożywioną dyskusję wśród słuchaczy.
Prof. Konrad Rejdak jest lekarzem z 24-letnim doświadczeniem klinicznym. Prezesem Polskiego Towarystwa Neurologicznego w latach 2021-2024, członkiem Krajowej Rady ds. Neurologii oraz członkiem Komitetu Programowego Europejskiej Akademii Neurologii. Od 11-tu lat kieruje Katedrą i Kliniką Neurologii Uniwersyteckiego Szpitala nr 4 w Lublinie.