W dniu 3 grudnia Lublin odwiedzili zagraniczni pośrednicy turystyki medycznej. W wizycie wzięło udział 17 osób z siedmiu krajów, w których organizowana jest promocja polskiej turystyki medycznej. Wizyta studyjna dała okazję dla lubelskich placówek medycznych do nawiązania na miejscu kontaktów biznesowych. Następnego dnia odbyła się także konferencja w Warszawie oraz rozmowy B2B. Była to trzecia a zarazem ostatnia wizyta w ramach Projektu PROMOCJA POLSKIEJ TURYSTYKI MEDYCZNEJ W LATACH 2012 – 2015.
Projekt
Projekt PROMOCJA POLSKIEJ TURYSTYKI MEDYCZNEJ W LATACH 2012 – 2015 jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Europejskie Centrum Przedsiębiorczości Sp. z o.o. (lider konsorcjum), AMEDS Centrum Sp. z o.o. oraz Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A. Jest to działanie zorganizowane w ramach projektu systemowego Ministerstwa Gospodarki p.t. Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych
Projekt ma celu promocję usług medycznych w Polsce dla pacjentów zagranicznych oraz instytucjonalnych partnerów biznesowych zainteresowanych sprowadzaniem do Polski zagranicznych pacjentów (pośrednicy w turystyce medycznej, ubezpieczyciele, kasy chorych itp.). Kampania promocyjna dotyczy następujących państw: Danii, Szwecji, Norwegii, Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii i USA.
Przyjazdowa turystyka medyczna
Polska systematycznie buduje swoja pozycję na rynku turystyki medycznej co sprawia, że z roku na rok przyjeżdża do naszego kraju coraz więcej pacjentów. Ocenia się, że branża przyjazdowej turystyki medycznej rozwija się w Polsce najszybciej w całej Europie, a liczba turystów w ostatnich latach wzrastała z roku na rok nawet o 15%. Szacunkowe dane wskazują, że w pierwszej połowie 2010 roku zagraniczni pacjenci wydali w Polsce ponad pół miliarda złotych, a w 2011 roku Polskę odwiedziło około 300 tys. turystów medycznych. Najczęściej z usług medycznych w Polsce korzystają mieszkańcy Niemiec, Skandynawii, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz USA. Głównym powodem zainteresowania polską medycyną ze strony zagranicznych pacjentów są różnice w cenie, które sięgają nawet do 80 proc. w stosunku do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednocześnie w Polsce mamy zapewniony dostęp do światowej klasy specjalistów oraz wysoką jakość usług. Do najczęściej poszukiwanych usług medycznych, z których korzystają w Polsce zagraniczni pacjenci należą:
- stomatologia (zachowawcza, estetyczna i protetyka)
- chirurgia plastyczna (piersi, twarzy, liposukcja)
- kardiologia/kardiochirurgia (by-passy, operacje zastawek)
- ortopedia (wymiana biodra, kolana, operacje stawów)
- chirurgia bariatryczna (leczenie otyłości metodami chirurgicznymi)
- zabiegi okulistyczne (leczenie zaćmy, wad wzroku)
- diagnostyka medyczna i rehabilitacja
Lublin jako destynacja turystyki medycznej
Przyjazdowa turystyka medyczna ma obecnie istotne znaczenie dla możliwości rozwoju gospodarczego miast i regionów. Turystyka medyczna stwarza szanse nie tylko dla podmiotów leczniczych ale przynosi korzyści dla szeregu innych branż powiązanych takich jak hotele, restauracje czy galerie handlowe. Lublin do tej pory nie mógł konkurować z innymi regionami Polski o turystów zagranicznych z Europy Zachodniej czy Skandynawii. Drogę do rozwoju turystyki medycznej w Lublinie stworzyło dopiero otwarcie lotniska.
Podmioty lecznicze i prozdrowotne z Lublina oferują szereg usług, które ze względu na wysoką jakość i atrakcyjne ceny, stanowią o znaczącym potencjale miasta dla rozwoju turystyki medycznej. Z badań własnych Klastra przeprowadzonych wśród studentów zagranicznych Uniwersytetu Medycznego ze Skandynawii wynika, że potencjalnym zainteresowaniem mogą cieszyć się usługi w zakresie stomatologii, chirurgii otyłości, usługi SPA i wellness, dermatologii czy chirurgii plastycznej. W ocenie studentów do mocnych stron Lublina w zakresie turystyki medycznej należą przede wszystkim atrakcyjna cena usługi i dobra jakość leczenia. Do słabych stron należy niestety wciąż istniejąca bariera językowa wynikająca z poziomu znajomości języków obcych w tym przede wszystkim języka angielskiego przez lekarzy i personel medyczny. Można zatem powiedzieć, że lubelskie placówki medyczne, które zaoferują wysoki standard obsługi klienta w języku angielskim, mogą śmiało konkurować o pacjentów zagranicznych z placówkami z innych regionów Polski.
Możliwość pozyskania turystów medycznych wiąże się nie tylko z ofertą medyczną ale także z atrakcyjnością turystyczną miasta. W ocenie odwiedzających Lublin wypada korzystnie, co jest dodatkowym atutem na rzecz rozwoju turystyki medycznej. Turyści doceniają atmosferę miasta, poziom bezpieczeństwa i ofertę gastronomiczną Lublina. W tym kontekście warto wspomnieć o już przebywających w Lublinie zagranicznych klientach naszych placówek medycznych, którymi są studenci zagraniczni. Jest to znacząca grupa osób, ponieważ w tym roku na lubelskich uczelniach studiuje ponad 4000 studentów stacjonarnych z zagranicy, a należy jeszcze pamiętać o studentach z programów wymiany typu Erasmus, którzy także przebywają w Lublinie.
Klaster Lubelska Medycyna
Od momentu powołania Klaster Lubelska Medycyna podjął działania w celu nawiązania kontaktów zagranicznych, które umożliwią zainteresowanie usługami oferowanymi w Lublinie przez zagranicznych pacjentów. Przykładem tych działań było włączenie lubelskich placówek do Projektu PROMOCJA POLSKIEJ TURYSTYKI MEDYCZNEJ W LATACH 2012 – 2015. W efekcie została zorganizowana wizyta studyjna pośredników turystyki medycznej w Lublinie.
W ramach wizyty odbyły się spotkania w trzech placówkach medycznych z Lublina oraz w uzdrowisku Nałęczów. W Lublinie pośrednicy odwiedzili siedzibę Luxmedu przy ul. Koncertowej, Centrum Medyczne Medicos oraz Gastromed. Wszystkie wymienione placówki mieszczą się w nowych obiektach i są wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Źródła:
– materiały promocyjne Projektu PROMOCJA POLSKIEJ TURYSTYKI MEDYCZNEJ W LATACH 2012 – 2015
– materiały własne Klastra Lubelska Medcyna
– materiały promocyjne placówek: CM Medicos, Gastromed, Luxmed.
[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]