Marzena Strok-Sadło –członek zarządu Klastra Lubelska Medycyna o leczeniu jaskry, w tym dziecięcej, zaćmy, przeszczepach rogówki, banku tkanek, nowotworach powiek a przede wszystkim o roli współpracy w leczeniu pacjenta w okulistyce rozmawiała z prof. dr hab. n. med. Tomaszem Żarnowskim – Kierownikiem Kliniki Diagnostyki i Mikrochirurgii Jaskry Uniwersytetu Medycznego
w Lublinie.
MSS: Ile osób liczy Pana zespół, którym Pan kieruje?
Uwzględniając różne formy zatrudnienia 30 osób.
MSS: W czym się specjalizuje Pana Klinika? Jakie usługi świadczycie dla pacjentów?
Przede wszystkim w schorzeniach przedniego odcinka gałki ocznej, do których zaliczamy: zaćmę, jaskrę, a także choroby rogówki, ale na mniejszą skalę, również i inne schorzenia.
Dzieci mają inne schorzenia niż dorośli, ale my specjalizujemy się w jaskrze dziecięcej, do tego schorzenia wymagane jest specjalne podejście. Trudna choroba, trudne operacje, często muszą być powtarzane, później opieka pooperacyjna, która trwa całe życie.
MSS: Ile lat mają najmłodsi pacjenci?
Dzieci często chorują od urodzenia. Jaskra dziecięca to jest około 1% wszystkich jaskier. To jest bardzo rzadka choroba i bardzo trudna w leczeniu.
MSS: A jak wygląda Pana współpraca międzynarodowa?
Mam kilkunastu współpracowników. Numer 1 to jest klinika okulistyki w Singapurze. To jest przede wszystkim współpraca, która dotyczy genetyki okulistycznej.
Współpracujemy z Hiszpanią, z ośrodkami w Barcelonie i Alicante w zakresie przedniego odcinka oka, rogówki i leczenia refrakcji. W Londynie z Moorfields Eye Hospital, który jest wiodącym ośrodkiem uniwersyteckim w dziedzinie jaskry w Wielkiej Brytanii oraz w USA z Prof. Davidem Friedmannem
z Harvard Medical School.
MSS: Pana Klinika prowadzi również bank tkanek.
Przeszczepiamy rogówki i jesteśmy trzecim ośrodkiem pod względem ilości przeszczepów w kraju. Województwo lubelskie liczy około 2,1 mln mieszkańców, województwo śląskie 4,6 mln,
a województwo mazowieckie 5,4, a jednak my czasami ich wyprzedzamy.
W operacjach przeciwjaskrowych jesteśmy pierwsi w Polsce. Jest tylko 8 ośrodków w kraju, które robią więcej niż 300 operacji przeciwjaskrowych w Polsce rocznie. My jesteśmy na 1 miejscu przed Warszawą i przed Śląskiem. Natomiast w przeszczepach jesteśmy zaraz za Warszawą i Śląskiem.
Przyjeżdżają też pacjenci z innych województw, ale ta migracja nie jest duża. Stanowi ona około 10% wszystkich pacjentów średnio w Polsce, u nas ponad 20 %.
Na tle kraju wyróżniamy się w jaskrze, przeszczepach rogówki w oparciu właśnie o bank tkanek, operacje przeciwjaskrowe w tym u dzieci, ale również leczymy zaćmę.
MSS: Jakie stosują Państwo nowe techniki w leczeniu?
Rozwija się technika operowania w zabiegach przeciwjaskrowych. Te operacje wcześniej spędzały sen z powiek okulistów na całym świecie, ponieważ one generują wiele niepowodzeń i dużo powikłań, a teraz są opracowywane operacje, które są mało inwazyjne, bardzo skuteczne i my mamy najwięcej tych operacji w kraju. Nowe nieinwazyjne operacje przeciwjaskrowe o dużej skuteczności, nowe lasery. Tych zabiegów robimy bardzo dużo. Jeżeli mówimy o nowościach, to powinniśmy wspomnieć, że coraz więcej robimy przeszczepów rogówki o typie warstwowym tylnym i przednim.
MSS: A inne zabiegi, na przykład w zakresie kosmetyki powiek?
Dużo jest onkologii, nowotworów powiek i to jest newralgiczna okolica, mimo że to nie jest oko. W Polsce ta specjalizacja ciągle się rozwija i dlatego współpracujemy z dr Radosławem Różyckim z Warszawy oraz z prof. Guyem J. Benem Simonem z Tel Awiwu. Często operujemy razem. Profesor szkoli też trzy osoby z naszego zespołu.
MSS: Z jakimi ośrodkami w kraju najczęściej współpracujecie ?
Najwięcej z ośrodkiem warszawskim, z prof. Markiem Rękasem, który jest konsultantem krajowym w dziedzinie okulistyki. Współpracujemy również z Kliniką Okulistyki w Białymstoku – dr Joanną Konopińską, z Katowicami i z Wrocławiem.
Chciałbym również podkreślić współpracę z innymi jednostkami Uniwersytetu Medycznego z prof. Januszem Kockim z Zakładu Genetyki Klinicznej, z prof. Waldemarem Turskim z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, z prof. Dorota Krasowską z Kliniki Dermatologii. Z Dermatologią badamy reakcje naczyń w skórze i oku – kapilaroskopię. Współpracujemy również z radiologami, z Prof. Radosławem Pieturą, z prof. Jerzym Mosiewiczem z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, z Zakładem Patofizjologii kierowanym przez prof. Stanisława Czuczwara, prof. Jarogniewem Łuszczki z Zakładu Medycyny Pracy.
MSS: Czyli dla sukcesu w leczeniu pacjentów współpraca jest kluczowa.
Panie Profesorze, życzę Panu i całemu Pana zespołowi stałego wzmacniania tej współpracy i sukcesów, które przekładają się na zdrowie i jakość życia Państwa pacjentów, w tym tych najmłodszych.