+ 15
Wspólne projekty B+R
członków Klastra
+ 90
Projekty B+R
w realizacji
na uczelniach wyższych
należących do Klastra
44 %
Przedsiębiorstw z Klastra
zadeklarowało udokumentowanie
wydatki na działalność B+R
(2016-2019)
Projekty Klastra wspierające rozwój innowacji
Wybrane projekty B+R członków Klastra Lubelska Medycyna
Dwufazowy, sprężysty biomateriał kościozastępczy „FlexiOss” w badaniach in vivo
Lider – Prof. dr hab. Grażyna Ginalska – Katedra Biochemii i Biotechnologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Dr hab. Izabela Polkowska – Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Partnerzy – Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Informacje – Projekt dotyczy wykazania możliwości wykorzystania materiału kościozastępczego do wypełniania ubytków w kościach zwierząt laboratoryjnych. Uzyskane w wyniku współpracy rezultaty sugerują możliwość wykorzystania materiału implantacyjnego nowej generacji do zabiegów implantacyjnych u pacjentów klinik stomatologicznych, ortopedycznych i weterynaryjnych. Grant badawczy NCN, nr. N N308 582 440
Wstępna ocena kliniczna nowego kompozytu kościozastępczego wytworzonego i opatentowanego w Katedrze Biochemii i Biotechnologii UM w Lublinie
Lider – Prof. dr hab. Grażyna Ginalska – Uniwersytet Medyczny w Lublinie (Katedra Biochemii i Biotechnologii) i dr Małgorzata Kiernicka Centrum Stomatologiczne „New-Dent”
Partnerzy – Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Medical Inventi S.A. i Centrum Stomatologiczne „New-Dent”.
Informacje – Centrum New-Dent zostało zaakceptowane przez Komisję Bioetyczną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do przeprowadzenia obserwacji klinicznych nowego biomateriału dostarczonego przez Medical Inventi S.A. (wypełnienie ubytków w chirurgii stomatologicznej ). Wszystkie przypadki są okresowo poddawane ocenie klinicznej,a zastosowanie biomateriału w ww. przypadkach nie wykazało efektów ubocznych.
Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania mikrosond laserowych służących do diagnostyki nowotworowej
Lider – SDS Optic Sp. z o.o.
Partnerzy – SDS Optic Sp z o.o., Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów.
Informacje – W wyniku zrealizowanych prac B+R powstanie prototyp komercyjnego urządzenia, mikrosondy laserowej, umożliwiający wykrywanie markerów nowotworowych HER2 i CCL5 oraz ilościowe wykrywanie przenikania substancji leczniczych do guza nowotworowego podczas opracowywania terapii przeciwnowotworowych. Opracowana technologia będzie innowacją o znaczeniu międzynarodowym. Celem spółki SDS Optic jest wzmocnienie pozycji międzynarodowej Polski w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dyscyplinach nauki objętych projektem, a także rozpoczęcie działalności eksportowej, opartej o sprzedaż ww. urządzenia.
REINTIALISE – „Preserving fundamental rights in the use of digital technologies for e-Health services”
Lider – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Partnerzy – Università degli Studi di Macerata, K.U.Leuven, Eurocentro
Informacje – Projekt REINITIALISE koncentruje się na technologiach cyfrowych w sektorze zdrowia, a w szczególności na technologiach prozdrowotnych w celu wspierania aktywnego starzenia się oraz opieki profilaktycznej w sektorach żywienia i dietetyki.
Projekt finansowany jest w ramach instrumentu Twinning programu Horyzont 2020, którego głównym celem jest rozwijanie potencjału naukowego i administracyjnego instytucji w określonej dziedzinie badań poprzez współpracę z doświadczonymi (zaawansowanymi) partnerami zagranicznymi (instytucjami).
Przedstawiciele firmy Netrix – członka Klastra Lubelska Medycyna i Urzędu Miasta Lublin jako koordynatora Klastra Lubelska Medycyna są członkami Rady Innowacji Projektu.
Okres realizacji projektu: 1.01.2021-31.12.2023